Son zamanlarda Bilimsel Akademi ve Fahrettin Erdinç hocamıza en çok sorulan sorulardan biri C# dili kullanılarak PLC’lerle nasıl iletişim kurulacağıdır. İşin güzel tarafı bu konuyla ilgili piyasada ücretli ve ücretsiz olmak üzere bir çok hazır kütüphane bulunmaktadır. Bu kütüphaneler bilgisayar programlarının S7 300, S7400, S71200 ve S71500 serisi PLC’lerle iletişimi oldukça kolay hale getirmektedir. İşin kötü tarafı ise bu tür uygulamalar geliştirmek için ileri düzey PLC ve C# programlama bilgisi gerektirmesidir. Eğer bu tarz bir uygulama geliştirmek istiyorsanız ileri düzeyde C# biliyor olmanız ya da Yazılım Uzmanlığı gibi bir kursa gitmeniz gerekmektedir.

C# Dilinde S7.Net Kütüphanesi ile S71200 PLC Haberleşme

Çok eski ve oturmuş olmasından dolayı en çok kullanılan PLC kütüphanelerinden biri S7.Net kütüphanesidir. Siz değişik kütüphaneleri inceleyerek beğendiğiniz bir kütüphaneyi seçebilirsiniz.

Konuya temel düzeyde bir giriş yapmak için aşağıdaki listede piyasada sıklıkla kullanılan C#-PLC kütüphanelerini ve konuyla ilgili bazı video linklerini görebilirsiniz:

  • https://s7net.codeplex.com/
  • http://snap7.sourceforge.net/
  • http://libnodave.sourceforge.net/